Velika subota je dan velike tišine. Nakon proživljenog Velikog četvrtka i petka, Crkva na Veliku subotu šuti i čeka trenutak kad će zvona na crkvama ponovno označiti da nastupa vrijeme radosti i slavlja – da nastupa vrijeme Uskrsa. To iščekivanje su proživjeli i župljani Sanskog Mosta.

U poslije podnevnim satima župljani Sanskog Mosta predvođeni sa svojim upraviteljem župe fra Tomislavom započeli su obrede Vazmenog bdijenja. Ovi se obredi sastoje iz četiri dijela. Prvi dio je služba svjetla. Prvo je na ulazu u župnu crkvu fra Tomislav u prisutnosti vjernika blagoslovio novi oganj kojim je zapaljena Uskrsna svijeća. Potom je u pratnji ministranata i ostalog puka Božjeg ušao u crkvu unoseći Uskrsnu svijeću koja simbolizira Uskrslog Krista. Nakon svečanog ulaska u crkvu fra Tomislav je otpjevao i najljepši Uskrsni himan: „Hvalospjev Uskrsnoj svijeći“ ili latinski „Exultet“. Za to vrijeme vjernici su stajali s upaljenim svijećama u rukama. Potom je uslijedio drugi dio obreda služba riječi. Uslijedila su tri Starozavjetna čitanja s prigodnim psalmima a kad je fra Tomislav zapjevao pjesan „Slava Bogu na visini“ ponovno su se oglasila zvona što je bio znak da je započelo Uskrsno slavlje. Nakon naviještenog evanđelja fra Tomislav je uputio prigodnu homiliju svim okupljenim svojim župljanima. Poslije propovijedi uslijedio je i treći dio obreda a to je krsna služba. U ovom obredu blagoslovljena je voda kojom će se u ovoj godini krštavati novokrštenici. Nakon krsne službe uslijedio je i četvrti dio obreda: Euharistijska služba.

Po završetku svih obreda na kraju svete mise fra Tomislav je blagoslovio i Uskršnje jelo koje su vjernici iz Sanskog Mosta ali i pojedini iz susjednih župa donijeli na blagoslov. To je jelo se blaguje na Uskrsno jutro i ta se tradicija još uvijek u velikoj mjeri obdržava. Poslije blagoslova jela ispred župne crkve uslijedilo je srdačno čestitanje svih prisutnih vjernika.