Franjevački put radosti

Sveti Franjo Asiški svetac je koji je svojim životom i djelom inspirirao mlade diljem svijeta te su po njegovu uzoru krenuli slijediti Krista okupljajući se u bratstva koja danas poznajemo kao franjevačka mladež ili jednostavno – frama.

Franjevačka radost proširila se i među mladima župe Petrićevac gdje je frama, pod vodstvom fra Marka Hrgote, osnovana 2007. godine i u početku je okupljala samo framaše iz ove župe. Kasnije su se ovoj zajednici pridružili i mladi okolnih župa. Prvi predsjednik bio je Mario Smilčić dok je Ivana Lukenda prvi animator i ujedno je najduže obnašala službu predsjednika Frame. Aktualna predsjednica je Martina Andrić.

Kako je Banja Luka poznata kao studentski grad, a frama postajala sve više omiljena među mladima ne čudi što su joj se ubrzo pridružili i brojni studenti učinivši je tako, uz Sarajevo i Tuzlu, trećom studentskom framom Bosne Srebrene.

Mladež se nesebično posvetila duhovnom i humanitarnom radu koji se prepoznavao kroz različite projekte među kojima su obilazak starih i nemoćnih, podjela pomoći, priprema paketića za najmlađe prigodom blagdana sv. Nikole i Božića. Osim humanitarnih projekata nije nedostajalo ni kulturnih događanja, te je franjevačka mladež s Petrićevca realizirala radionice u staračkom domu, božićne koncerte, ekološke dane, igrokaze, predavanja i slično. Nije nedostajalo ni radnih akcija na grobljima, posjeta drugim župama i framama, te dočeka istih. Osim toga, framaši su sudjelovali na svim događanjima koje je organiziralo Vijeće provincije Bosne Srebrene i Nacionalno vijeće Frame Bosne i Hercegovine. Uz obilježavanje svih važnijih franjevačkih blagdana često su organizirane i duhovne obnove za mlade. Frama je prošle godine prvi put nastupila i na Framafestu s pjesmom Tebi ja ću pjevati.

Mnogi mladi su kroz godine sudjelovanja u životu i djelovanju frame upoznali franjevačku duhovnost i oduševili se Kristom i franjevačkom skromnošću, a kroz slušanje, razumijevanje, humanitarni rad, dobru volju i veseli duh širili su radost svojstvenu upravo franjevačkom duhu.

Osim fra Marka Hrgote, framu su vodili i fra Ilija Dević, fra Ivica Jurišić, fra Mario Jurić, fra Ivo Orlovac, te aktualni duhovni asistent fra Domagoj Šimić, a susreti frame se trenutno organiziraju utorkom s početkom u 19 sati.

Ova zajednica mladih kroz koje je protkan franjevački duh dokaz je kako Banja Luka ima mladih i brine se za njih, a uz vjeru u Boga i naše franjevce nadamo se da će naši mladi na putu prema novosti svojih života ustrajati na franjevačkom putu poniznosti, skromnosti i radosti. Stoga, sve one koji žele pozivamo da nam se pridruže.