U subotu 23. ožujka 2024. godine odlučili smo, na poticaj nekoliko župljana, moliti Put križa kroz Motike i Čivčije, a cilj nam je bio obići sve naše kapelice, raspela, groblja i kipove koji su postavljeni u župi Motike.

Toga jutra u 7:00 sati slavili smo sv. misu u župi Motike, a zatim smo krenuli preko Čivčija, Grgića, Pustahija, Josipovića, Kužnog groblja, Martinovića, Kasipovića, Stjepančevića te preko Raskršća sve do Durbića Brda, a potom smo se spustili Krndijom do Gospe u Rakovcu i popeli do Motičkog groblja, gdje smo dalje nastavili preko Marića i Ljevara do Ćelanovca i završili ispred Gospina kipa u Motikama oko 17:00 sati prešavši oko 22 km.

Bio je to Put križa u kojem su nam postaje bile naše kapelice, groblja, kipovi, raspela i u kojem smo se, kao zajednica vjernika, pomolili i postavili jednu svijeću kao znak našeg puta i pobožnosti. Osim toga, bio je ovo i put sjećanja, mladosti i prošlosti, dio jednog vremena koje je iza nas, a u koje se rado vraćamo, jer nas podsjeća na sve one lijepe trenutke iz našega djetinjstva. Također, to je bila i prilika da vidimo gdje su živjeli naši ljudi u ona vremena i da čujemo kako je to nekada bilo. U svakom slučaju dan proveden u molitvi, prirodi, prisjećanju i upoznavanju rubnih dijelova župe Motike.

Na ovogodišnjem Putu križa sudjelovalo je osam vjernika, a nadamo se da će ovo postati tradicija i da će nas svake godine biti sve više.