Župa sv. Josipa u Trnu kod Banja Luke i ove je godine slavljem Svete mise, 19. ožujka obilježila svetkovinu svog nebeskog zaštitnika. Sveta misa koju je predvodio fra Ivo Orlovac, gvardijan franjevačkog samostana na Petrićevcu i definitor provincije Bosne Srebrene, uz suslavlje župnika fra Bone Tomića te nekolicine drugih svećenika, okupila je više od stotinu domaćih vjernika, zatim vjernika susjednih župa kao i onih Trnjana koji su za ovu prigodu pristigli iz Hrvatske u kojoj se skrasio najveći broj župljana, protjeranih iz ovog kraja 1995. godine nakon oslobodilačkih akcija Bljeska i Oluje. Podsjetivši na kreposti koje su resile zaručnika Blažene Djevice Marije i Isusovog skrbnika, fra Ivo je ovog sveca okupljenima preporučio kao uzor vjerničkog, obiteljskog i društvenog života.

Da su Trnjani uživali u zajedništvu u povodu slavlja zaštitnika župe pokazao je i njihov dugotrajni boravak u crkvenom dvorištu po završetku Mise, čemu je doprinijela i gostoljubivost domaćih vjernika. Župa u kojoj danas živi tek 128 vjernika od predratnih dvije tisuće, za slavlje svog patrona pripremala se i trodnevnicom u okviru koje su slavljene večernje mise. Onoj uoči sv. Josipa nazočio je i g. Josip Jerković, dopredsjednik RS iz reda hrvatskog naroda zajedno sa svojim savjetnikom, g. Marijom Zekom.