Magnify 90 (Veliča 90) je tromjesečni katolički duhovni program osmišljen za žene svih uzrasta. Cilj programa je probuditi u ženama želju za svetošću po uzoru na Blaženu Djevicu Mariju i druge svetice, kroz vježbanje discipline u duhovnom i tjelesnom životu koja vodi do istinske spoznaje sebe, svog osobnog odnosa s Bogom te odnosa s drugima. Magnify 90 su osmislile i prve započele hrvatske katoličke žene u Sydneyu promatrajući svoje muževe kako se mijenjaju i duhovno rastu kroz muški katolički duhovni program Exodus 90 (Exitus 90) te poželjele da i one dožive slično iskustvo.

Program se temelji na knjizi ‘‘Magnify 90’’ autorice Kaylene Brown iz Kanade te je osmišljen kao duhovno putovanje za formaciju žena različitih dobi koje traje 90 dana do Uskrsa. U njemu sudjeluju djevojke, majke, sestre, kćerke i bake iz različitih krajeva svijeta (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Engleska, Njemačka, Australija, Irska…). Ovogodišnji program je započeo 17. siječnja i trajat će do 17. travnja – Uskrsa te je ovo ujedno i drugi po redu.

Program traje 13 tjedana i kroz njega se sve sudionice svaki tjedan uče novoj kreposti, a to su:

1. Poniznost
  2. Ljubaznost
  3. Zahvalnost
  4. Velikodušnost
  5. Poslušnost
  6. Marljivost
  7. Čistoća i skromnost
  8. Pobožnost
  9. Revnost
  10. Blagost
  11. Pouzdanje u providnost
  12. Umjerenost
  13. Ustrajnost kroz Križni put

Program ima točno osmišljen plan za svih 90 dana, a on se sastoji od molitvenog dijela, posta i samoodricanja. Molitveni dio svakog dana započinje sa znakom križa, 3 Zdravo Marije, čitanjem određenog ulomka iz Svetoga Pisma, tumačenjem vjere i nauka kroz Katekizam Katoličke Crkve, citatima svetica, poticajnim pitanjima te razmatranjem o kreposti koja se uči taj tjedan. U toku dana se izmole Gospina krunica i Litanije poniznosti ili Litanije povjerenja, a navečer himan Veliča. Jednom tjedno se klanja Presvetom oltarskom sakramentu, na mise se ide što je češće moguće u toku tjedna te jednom mjesečno pristupa sakramentu Ispovijedi. Svaki petak se posti o kruhu i vodi uz obvezan post i nemrs na Čistu srijedu i Veliki petak. U samoodricanju se najčešće odriče navezanosti na materijalne stvari (alkohol, kozmetika, društvene mreže, slatka hrana, kupovina odjeće…) i grešnih navika (psovka, pohlepa, sebičnost, bludnost, srditost, lijenost, neprimjeren TV sadržaj… ). Svaka žena svakodnevno Bogu prikazuje svoje osobne nakane te što više može vrijeme provodi sa svojom obitelji. Svakog dana programa se prikazuju i sv. mise za sve sudionice. Svaka žena ima i svoju duhovnu sestru koja ju prati iz tjedna u tjedan te joj je na raspolaganju za sva pitanja i savjete.

O samoj potrebi, važnosti i djelotvornosti ovakvih formacija, u današnjem svijetu gdje ljudi sve manje vremena provode u tišini i molitvi, u prilog govori i činjenica da je u prošlogodišnjem programu sudjelovalo 190 žena, a ove godine je on privukao preko 1500 sudionica među kojima su i djevojke i žene iz naše biskupije pod budnim okom s. Mare Župarić. Mnoge djevojke prepoznaju u našoj Nebeskoj Majci najljepši uzor jednoj ženi te joj se svakodnevno utječu.

Papa sveti Ivan Pavao II. napisao je u Mulieris Dignitatem:

”Žena je snažna zbog svijesti o povjeravanju, ona je snažna zbog činjenice da joj Bog “povjerava ljudsko biće”, uvijek i na svaki način, čak i u situacijama socijalne diskriminacije u kojoj se može naći. Ta svijest i ovaj temeljni poziv ženama govore o dostojanstvu koje dobivaju od samoga Boga, a to ih čini “snažnima” i jača njihov poziv. Tako “savršena žena” postaje nezamjenjiv oslonac i izvor duhovne snage za druge ljude koji opažaju veliku energiju njezinog duha. U tom smislu, naše vrijeme čeka manifestaciju onog “genija” koji pripada ženama i koji može osigurati osjetljivost za ljudska bića u svim okolnostima: jer su ljudi! – i zato što je „najveća među njima ljubav.“ MD 30

Pozvane smo maknuti se od svjetovne kulture i izgorjeti od ljubavi prema Bogu poput svijeće koja izgori kada ispuni svoj cilj te stoga svim sudionicama želimo mnogo plodova kroz ovu prekrasnu formaciju i da gore plamenom božanske ljubavi gdje god da djeluju.

Autor: Ivana Lukenda