Na blagdan Uzvišenja Sv. Križa, 14. rujna 2015., u jutarnjim satima preminuo je u Caritasovom Domu za stare osobe fra Rafael Lipovac, član Franjevačke provincije Bosne Srebrene u 91. godini života i 66. godini svećeništva.

Misu zadušnicu za pokojnog fra Rafaela predvodit će na Petrićevcu banjolučki biskup mons. Franjo Komarica u srijedu, 16.9.2015. u 12 sati, a potom će biti pokopan na obližnjem Fratarskom groblju.

Fra Rafael Lipovac je rođen 13.3.1925. u Budžaku (župa Petrićevac, Banja Luka) od oca Rafaela i majke Janje r. Škarica. Roditelji su mu na krštenju dali ime Franjo. Osnovnu je školo pohađao u školi sestara Klanjateljica Krvi Kristove u samostanu Nazaret i u samostanu otaca trapista u Mariji Zvijezdi, a srednju u Visokom. Preživjevši ratne strahote pohađa i završava teološke studije u Sarajevu (1945.-1950.), gdje je 22.4.1949. ređen za svećenika. Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu magistrirao je iz teologije 1957. Djelovao je pastoralno, odgojiteljski i administrativno u više mjesta, a osamnaest je godina bio misionar u Obali Bjelokosti u Africi (1980.-1998.). Vrativši se u domovinu obavlja službu duhovnika franjevačkih bogoslova, ispovjednika u Lateranskoj bazilici u Rimu (u prigodi Svete jubilejske godine 1999.-2001.), župnog vikara, zatim gvardijana pa kroničara u franjevačkom samostanu u Beogradu. Oslabljen bolešću i starošću prelazi 2011. u Banju Luku, gdje ostaje do svoje smrti. – Fra Rafael je iza sebe ostavio desetak knjiga i drugih publikacija objavljenih na hrvatskom i francuskom jeziku.

Počivao u miru!