Iračka Crkva godinama od vlasti zahtijeva da se Božić službeno uvede kao državni blagdan, a patrijarh Kaldejske crkve Louis Raphael Salko nedavno je ovaj zahtjev ponovno uputio predsjedniku države Barhamu Salihu.

Mjesec dana kasnije ova je odredba napokon stupila na snagu – od ove je godine Božić službeni blagdan na cijelom iračkom teritoriju. Irački parlament je jednoglasno ovo potvrdio 16. prosinca, deset dana nakon najave pape Franje da planira apostolski pohoditi ovu zemlju.

Ova je odluka od velike vrijednosti i nade za kršćane u Iraku, a i sam predsjednik Salih izrazio je želju povratka kršćana u svoju zemlju. Naime, tisuće kršćana iz Mosula i ravnice Ninive bile su prisiljene napustiti svoje mjesto podrijetla tijekom godina džihadističke vladavine i do danas još nisu imali priliku vratiti se.

Prijevod s talijanskoga