Sveti Anto, zaštitnik franjevačkog reda, četiriju biskupija (Padova, Lisabon, Paderborn i Hildesheim), Portugala, Tivta, zaljubljenih, bračnih drugova, žena, djece, putnika, potlačenih i siromaha, svetac cijeloga svijeta kome se zavjetuju i mole od davnina narodi različiti vjeroispovijesti. Smatra se pomoćnikom kod neplodnosti i porođaja te zaštitnikom od demona, groznice, kuge, brodoloma, rata, vodene bolesti (hidropsije, od koje je i sam bolovao) i očnih bolesti.

Dana 13. lipnja 2023. godine župa Petrićevac proslavila je svog nebeskog zaštitnika sv. Antu Padovanskog. Zabilježeno je da su se od davnina neudane djevojke preporučivale sv. Anti i negovom moćnom zagovoru kod Boga za izbor životnog partnera. Svetog Antu se najčešće prikazuje sa ljiljanom, sv. pismom, kruhom i od najranijih vremena s djetetom Isusom u ruci.

Proslavi svetog Ante na Petrićevcu prethodila je trodnevna priprema kroz koju su mnogobrojni vjernici pred likom sveca svega svijeta iznosili svoje prošnje i zahvale za uslišane molitve. Svetog Antu na Petrićevcu ove su godine pohodile su tisuće vjernika, od kojih je najveći dio sudjelovao na središnjem slavlju koje je predslavio je fra Franjo Radman, gvardijan samostana u Visokom. Na misnom slavlju koncelebrirali su oci franjevaci samostanskog područja Petrićevac, fra Dominko Batinić – župnik župe Trn, fra Miroslav Kljajić – župnik župe Ivanjska, fra Rafael Ivankić – župni kapelan na Petrićevcu, fra Dujo Ljevar – župni kapelan na Petrićevcu i fra Domagoj Šimić – gvardijan i župnik na Petrićevcu.

Fra Franjo je u svojoj homiliji okupljenom mnoštvu približio lik i djelo svetog Ante, sveca svega svijeta na vrlo poseban način. Kroz svoje propovijedanje predstavio je čudesa svetog Ante kao i njegov moćni zagovor kod Boga.

Misna slavlja trodnevnice, kao i proslavu svetog Ante liturgijskim su pjevanjem pratili udruženi zborovi banjolučkih župa pod ravnanjem s. M. Julijane Djaković, biskupijske povjerenice za liturgijsko pjevanje.

Neka Vas prati Božji blagoslov po moćnom zagovoru blaženoga Ante – SVETI ANTO SVEČE SVEGA SVIJETA, MOLI ZA NAS!