Sinoć 03. listopada, franjevačko bratstvo na Petrićevcu proslavilo je obred preminuća našeg sv. Oca Franje. Uistinu, bio je to dovoljan razlog za veliku radost i slavlje čitave zajednice. Kako se nalazimo u mjesecu listopadu, pola sata ranije započelo je moljenje Gospine krunice. Točno u 18:00 h, u već poprilično napunjenu pobočnu kapelu, koja se nalazi u sklopu samostanske crkve, u svečanoj procesiji predvođenoj s gvardijanom fra Domagojem Šimićem kročilo je desetak svećenika.

Prvo je uslijedio obred preminuća u kojem je gvardijan održao prigodnu homiliju, u kojoj je progovorio o tri vrste susreta: Franjin susret s gubavcem, Franjin susret s Bogom u crkvici sv. Damjana i Franjin susret sa sultanom. Svi ovi susreti koje je sv. Franjo imao za svoga života mogu se primijeniti i u našim životima.

Kako obred tako i samo misno slavlje animirali su članovi, nedavno osnovanog župnog zbora, na čelu sa samostanskim i župnim vikarom fra Tomislavom Svetinovićem. Svojim zvonkim glasom, svečanosti obreda, doprinio je i fra Anto Ivanović, član franjevačke zajednice na Petrićevcu, pjevajući evanđelje na bosanskom napjevu.

Obredu preminuća kao i sv. misi nazočio je i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren. Uz biskupa tu je bilo nekoliko redovnica različitih kongregacija koje djeluju na području Banja Luke kao i vjernici laici koji su česti posjetitelji crkve na Petrićevcu.

Ovo je uistinu jedan lijep događaj ne samo, za franjevce ovog samostanskog područja, nego i sve ljude dobre volje. Nadamo se i vjerujemo će u budućnosti razloga za slavlje biti još i više.

Za više fotografija kliknite ovdje.