U četvrtak, 7. svibnja 2015. večernjom svetom Misom u privremenom bogoslužnom prostoru u banjolučkoj župi Petrićevac komemorirana je 20. obljetnica rušenja župne i samostanske crkve sv. Antuna Padovanskog i spaljivanja franjevačkog samostana te ujedno i smrti franjevca fra Alojzija Atlije.

Koncelebriranu misu zahvalnicu predslavio je biskup banjolučki Franjo Komarica. S njim je koncelebriralo devet svećenika. Među 50-ak okupljenih župljana bilo je i nekoliko redovnica.

Biskup je u svojoj prigodnoj propovjedi, na temelju pročitanih svetopisamskih tekstova najprije podsjetio kako sjećanje odn. pamćenje u Bibliji ima važnu ulogu. „Biblija jasno tvrdi kako se Bog trajno sjeća svoga Saveza i svojih obećanja, a njegov izabrani narod dužan je sjećati se svoga dužnog odgovora na Božju ponudu i vjernost“.

Tumačeći zatim osobu Isusa Krista kao vrhunac ispunjenja Božjih obećanja, biskup je naveo Isusove riječi, u kojima on sam podsjeća svoje sljedbenike: „Nije sluga veći od svoga gospodara. Ako su mene progonili i vas će progoniti“.

Time je najavljeno kako će „sudbina Isusovih učenika, kršćana u svakom vremenu povijesti Crkve i u svakom dijelu zemaljske kugle neodvojivo biti povezana sa sudbinom samog Krista, kako u zlu tako i u dobru“.

Osvrćući se na veliku dramu redovničke zajednice otaca franjevaca i petrićevačke župe od prije ravnih 20 godina, u kojoj je i jedan od dugogodišnjih članova samostanske zajednice o. fra Alojzije Atlije bio pozvan od svoga Stvoritelja u vječnost biskup je primijetio kako „živa preostala zajednica vjernika nije klonula duhom, nego je nastavila vjerovati u Boga koji ne dopušta da budemo kušani povrh onoga koliko nam je moguće podnositi, i da On, uz kušnju određuje i njezin kraj“.

Pri kraju svoje propovjedi biskup Franjo je pozvao sve nazočne na zahvalnu molitvu Bogu „koji nam pomaže da budemo vjerodostojni branitelji i promicatelji Božje neuništive vjernosti i Božje istine da je ljubav jača od mržnje, da je istina moćnija od laži, da praštanje može pobijediti osvetu“.

Osim mise zahvalnice biskup je predvodio i posebnu molitvu za preminulog franjevca Alojzija, koji je umro tijekom spaljivanja samostana i potpunog uništenja crkve.