U subotu, 17. rujna, 2022. godine, u Bjelovaru se održao 11. jednodnevni Susret Hrvatske Katoličke Mladeži, pod geslom “Gore srca”. Organizator Susreta bila je Bjelovarsko-križevačka biskupija i Ured za mlade HBK.

Naši framaši, zajedno s voditeljem fra Domagojem Šimićem, u ranim jutarnjim satima, uputili su se prema Bjelovaru, točnije župi sv. Nikole biskupa, u Gornjem Mikloušu (Čazma), gdje su nas župnik, vlč. Ivica Tomak i ljudi ove župe, dočekali i okrijepili hranom i pićem prije glavnog programa.

Unatoč svom nevremenu koje je prije par dana pogodilo Čazmu, naši domaćini i njihov župnik su nam pripremili jako ugodan doček i još ugodnije druženje i upoznavanje.

Tu smo, s područja Banja Luke predstavili 3 župe: župu Petrićevac, župu Pohoda Blažene Djevice Marije i župu Presnače. Također smo čuli i o samoj župi koja nas je ugostila, te njihovoj susjednoj župi.

Nakon okrjepe, zaputili smo se prema Bjelovaru, zajedno s našim animatorom za taj dan, Nikolom.

U Bjelovaru nas je dočekala kiša, koja nije mogla pokvariti svu radosnu energiju kojom su svi mladi ljudi, tamo prisutni, pjesmom i plesom odašiljali u svijet.

Mnoštvo svećenika, časnih sestara i laika, pobrinulo se da mladi imaju puno toga za čuti i vidjeti. Pobrinuli su se dati im točne informacije, upoznati ih sa svojim redovima i zadovoljiti radoznala srca puna ushićenosti prema Kristu, zbog kojeg se i jesmo, kao jedna obitelj, okupili u Bjelovaru.

Središte programa bila je procesija prema gradskom stadionu i svečano misno slavlje, koje je predslavio bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak u koncelebraciji apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj nadbiskupa Giorgia Lingue, kardinala Josipa Bozanića, predsjednika Hrvatske biskupske konferencije zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića i 20-ak hrvatskih i bosansko-hercegovačkih (nad)biskupa te drugih svećenika Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

„Dragi mladi, mi danas gledamo u nebo, gledamo kišu koja pada, koju smo cijelo ljeto željeli. Ali ja gledam vas i smatram da ste vi ta spasonosna kiša koja natapa zemlju i čini je plodnom“, poručio je bjelovarsko-križevački biskup mladima.

“Ne bojte se, gore srca!”, zaključio je na kraju.

Nakon svete mise, uslijedilo je zahvalno slavljenje uz slavljeničku službu molitvene zajednice “Božja pobjeda”. Susret je završio euharistijskim klanjanjem koje je predmolio župnik Župe Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu don Damir Stojić.

Unatoč kiši i hladnom vremenu, srca koja su bila okupljena na ovom susretu u Bjelovaru su uistinu gorjela, vatrom koja ne izgara. Krist nas je okupio, Krist nas je pozvao da budemo Njegovi sljedbenici i glasnici radosti u ovom svijetu. Zbog toga, bit ćemo čvrsti i ustrajni nositelji svjetla, nositelji Njegovog pečata na srcu, mislima i usnama.

Mir i dobro!

Nikolina Perković