Dana 12. studenoga Banja Luku i župu Petrićevac posjetile su dvije prijateljske Frame, Frama Tuzla i Frama Breške. Ovaj susret je bio u sklopu projekta „Angelus“. Tom prilikom mladi su imali priliku susresti se sa svojim vršnjacima iz drugih krajeva Bosne i Hercegovine te se pobliže upoznati i razmijeniti svoja iskustva u Frami.

Susret je započeo kratkim govorom domaćina, župnika i gvardijana s Petrićevca, fra Domagoja Šimića, koji je ukratko predstavio župu i samostan od samih početaka pa do današnjega dana. Nakon toga uslijedilo je predstavljanje gostujućih, a zatim i Frame domaćina te su to upravo učinili sami predsjednici. Fra Mijo Ljubos, voditelj Frame Tuzla i Frame Breške, održao je predavanje na temu: ‘‘Osobna odgovornost i odgovornost Boga’’. Fra Mijo se dotaknuo kršćanske odgovornosti kroz osobno svjedočenje vjere i naviještanje Isusovog dolaska kroz svakodnevni život vjernika pojedinačno i unutar zajednice. Dotaknuo se grijeha predaka, zašto Bog dopušta zlo i kako redovnici mogu ohrabriti ljude koji prolaze kroz teške kušnje u životu.

Nakon predavanja, uslijedilo je pokorničko bogoslužje kao kratka priprema za sv. ispovijed. Sam ispit savjesti predvodio je samostanski vikar, fra Tomislav Svetinović. Fra Tomislav je pokušao mladima približiti sakrament ispovijedi kao veliki dar u kojem mladi mogu da se iznova duhovno rode te što je sve potrebno kako bi ispovijed bila valjana. Objasnio im je razliku između malog (lakog), velikog (teškog) i smrtnog grijeha te kako se istinski osloboditi tereta koji nosimo u sebi. Fra Tomislav je naglasio važnost odluke i vježbanje nečinjena istoga grijeha iznova i iznova. Tu se dotaknuo i uloge ispovjednika kao posrednika između Boga i čovjeka te važnosti slušanja i savjetovanja. Nakon toga uslijedila je sama sv. Ispovijed te misa. Misu su predvodili fra Domagoj Šimić i fra Mijo Ljubos, a pjevanje i sviranje su animirali mladi iz sve tri Frame.

Nakon ručka mladi su se, zajedno sa svojim voditeljima, uputili u posjetu opatiji Marija Zvijezda u Trapistima gdje ih je dočekao p. Zvonko Topić. Tu su dragi gosti po prvi puta imali priliku susresti se i upoznati s poviješću, djelovanjem i ostavštinom redovnika trapista. P. Zvonko ih je proveo kroz prekrasnu crkvu i kriptu u kojoj je izložena izložba o samom redu i samostanu u Banjoj Luci. Nakon toga mladi su se uputili u centar grada kako bi posjetili katedralu sv. Bonaventure, pravoslavni hram Krista Spasitelja te džamiju Ferhadiju i time se susreli s bogatstvom različitosti u Banjoj Luci.

Ovakvi susreti su prilika da mladi framaši osjete bratsku ljubav između različitih bratstava te ostvare prijateljstva i veze za zajedničke projekte. Nadamo se da je ovo samo jedno u nizu mnogih zajedničkih druženja.

Ivana Lukenda