Dan posvećenog života se slavi na blagdan svijećnice 02. veljače. Tako su i ove godine redovnici i redovnice banjalučke biskupije, a to su one župe koje nisu puno udaljene od Banja Luke, proslavili svoj dan u banjolučkoj prvostolnici.

Susret je započeo u popodnevnim satima nakon čega je biskup fra Marko Semren održao prigodno predavanje na temu: „Izazovi posvećenog života danas“. Tema je bila sa zanimanjem popraćena od strane sudionika. Na susretu je sudjelovalo oko 20-ak redovnica i redovnika.

Na početku predavanja biskup fra Marko je u svom predavanju istaknuo citirajući pok. papu Benedikta XVI. kako je posvećeni život dar samog Isusa Krista crkvi a koji neće nestati bez obzira kakvi bili izazovi i nevolje.

Također je naglasio kako je izazov poteškoća koja nas iskušava ali i privlači. Da je bitna karakteristika posvećenog života radost. Pred kraj svog predavanja biskup je naglasio kako mi sadašnji redovnici i redovnice proživljavamo kritičnu situaciju. Istaknuo je kako u osobama posvećenog života danas dominira duhovna lijenost i tromost, te da posvećeni život nije moguć bez mistike. Jedan od problema za posvećeni život je taj kako se on danas previše profesionalizira. Primjetna je činjenica kako zadnjih godina velik broj osoba napušta redovnički oblik života.

Nakon predavanja bila je večernja molitva časoslova a iza toga bila je prigoda za sakrament svete ispovijedi.

Oko 17:50 svi sudionici su se okupili u holu biskupijskog ordinarijata gdje je biskup fra Marko blagoslovio svijeće nakon čega su se zaputili prema katedrali gdje je slavljeno svečano misno slavlje. Uz redovnike i redovnice na toj misi sudjelovao je i ne-mali broj Božjeg puka.

U svojoj homiliji biskup je naglasio slijedeće: kao što se Isus prikazao u hramu tako se i redovnici na svoj način prikazuju kroz oblik posvećenog života. Isto tako da je redovništvo dar u Crkvi i za Crkvu. Ovim je i ove godine obilježen dan posvećenog života za banjolučku biskupiju.