S obzirom na važnost sredstava društvenog priopćivanja, Crkva u Europi mora poklanjati osobitu pozornost raznolikom svijetu obavijesnih sredstava. To među ostalim podrazumijeva primjerenu izobrazbu kršćana koji rade na području komunikacija kao i korisnika tih sredstava, u svrhu boljeg ovladavanja novim izražajima. Posebno valja voditi računa o tome da se odaberu osobe primjereno osposobljene za prenošenje poruke putem medija. Veoma će korisna biti i razmjena informacija i strategija među crkvama o različitim vidovima i inicijativama glede tih komunikacija. Neće se smjeti zanemariti ni osnivanje lokalnih priopćajnih sredstava, pa i na župskoj razini.

Istodobno se valja uključivati u procese društvenog priopćivanja, da bi ga se dovelo do većeg poštivanja istine obavijesti i dostojanstva ljudske osobe. U tu svrhu pozivam katolike da sudjeluju u izradi obvezujućeg kodeksa za one koji rade na području društvenog priopćivanja, vođeni kriterijima koje su u posljednje vrijeme naznačila mjerodavna tijela Svete Stolice i koje su biskupi na Sinodi ovako naveli: “Poštivanje dostojanstva ljudske osobe, njezinih prava, uključujući i pravo na privatnost; služenje istini, pravednosti te ljudskim, kulturnim i duhovnim vrijednostima; poštivanje različitih kultura i sprječavanje njihova iščeznuća u većinskoj masi, te skrb za manjinske skupine i za one najslabije; traženje općeg dobra iznad pojedinačnih interesa ili prevlasti samo ekonomskih kriterija.”

Iz Trećeg poglavlja Postsinodalne apostolske pobudnice svetog oca Ivana Pavla II. biskupima, svećenicima i đakonima, redovnicima i redovnicama i svim vjernicima laicima o Isusu Kristu, koji živi u svojoj Crkvi, izvoru nade za Europu