U kontekstu današnjeg društva, često zatvorenog transcendenciji, zagušenog potrošačkim navikama, lakom plijenu starim i novim idolopoklonstvima i istodobno žednom onoga što nadilazi ono neposredno, zadaća Crkve u Europi zahtjevna je i ujedno uzvišena. Ona se sastoji u ponovnom otkrivanju smisla “otajstva”; u obnavljanju liturgijskih slavlja da budu rječitiji znak prisutnosti Krista Gospodina; u pronalaženju više tišine za molitvu i razmatranje; u povratku sakramentima, poglavito Euharistiji i pokori, kao izvorima slobode i nove nade.

Poradi toga, tebi, Crkvo koja živiš u Europi, upravljam ovaj poziv: budi Crkva koja moli, slavi Boga, priznaje njegovo apsolutno prvenstvo, veliča ga radosnom vjerom. Iznova otkrij smisao otajstva: živi ga u poniznoj zahvalnosti; svjedoči ga uvjerenom i zaraznom radošću. Slavi Kristovo spasenje: prihvati ga kao dar koji te pretvara u njegov sakrament, svoj život učini istinskim duhovnim, Bogu ugodnim bogoštovljem (usp. Rim 12,1).

Izvor: Iz Četvrtog poglavlja Postsinodalne apostolske pobudnice svetog oca Ivana Pavla II. biskupima, svećenicima i đakonima, redovnicima i redovnicama i svim vjernicima laicima o Isusu Kristu, koji živi u svojoj Crkvi, izvoru nade za Europu