Budući da je uloga zaređenih službenika i posvećenih osoba od odlučujuće važnosti, ne može se prešutjeti uznemirujuća oskudica svećeničkih pripravnika i redovničkih kandidata, osobito u Zapadnoj Europi. To stanje traži zalaganje sviju u primjerenom pastoralu zvanja. Samo “kad se mladima predstavi osoba Isusa Krista u svoj svojoj punini, u njima se užiže nada koja ih potiče da sve ostave kako bi ga slijedili i odgovorili na njegov poziv te svojim vršnjacima svjedočili o njemu”. Briga za zvanja je, dakle, životno pitanje za budućnost kršćanske vjere u Europi i, prema tome, za duhovni napredak samih naroda koji je nastavaju; to je izazov s kojim se Crkva, koja želi naviještati i slaviti Evanđelje nade i služiti mu, mora suočiti.

Za razvijanje neophodnog pastorala zvanja valja vjernicima tumačiti vjeru Crkve o naravi i dostojanstvu ministerijalnog svećeništva; poticati obitelji da žive kao prave “kućne crkve”, kako bi se u njima različita zvanja zapazila, prihvatila i gajila; ostvarivati takvo pastoralno djelovanje koje, osobito mladima, pomaže odabrati život ukorijenjen u Kristu, potpuno posvećen Crkvi.

Uvjereni da Duh Sveti i danas djeluje, i da ne manjka znakova te prisutnosti, osnovno je pitanje da se promicanje zvanja učini dijelom redovne pastoralne skrbi . Stoga je nužno “osobito u mladima raspaliti duboku čežnju za Bogom, stvarajući tako prikladno ozračje za velikodušne odgovore zvanja”; prijeko je potreban veliki molitveni pokret u crkvenim zajednicama europskog kontinenta, jer “izmijenjene povijesne i kulturne prilike zahtijevaju da se pastoral zvanja uoči kao jedan od glavnih ciljeva čitave kršćanske zajednice”. Također je neophodno da sami svećenici žive i djeluju dosljedno u skladu sa svojim istinskim sakramentalnim identitetom. Naime, ako je slika koju o sebi pružaju zamućena i loša, kako će privući mlade da ih nasljeduju?

Iz Drugog poglavlja Postsinodalne apostolske pobudnice svetog oca Ivana Pavla II. biskupima, svećenicima i đakonima, redovnicima i redovnicama i svim vjernicima laicima o Isusu Kristu, koji živi u svojoj Crkvi, izvoru nade za Europu