Područje današnje župe Šurkovac pokrivale su stare župe Vodičevo (nastale u srednjem vijeku), te u 17. st. još i župe Ljubija i Dragotinja. U srednjovjekovnom Vodičevu spominju se dvije crkve: Sv. Petra i Sv. Križa, a kasnije i crkva Sv. Katarine.

Spomenute župe 1672. imaju slijedeći broj katolika: Vodičevo: 2.500, Dragotinja 1.800 i Ljubija 893. U Vodičevu tada postoje dvije crkve i župni stan, a dušobrižništvo vode dva franjevca. U vrijeme Bečkog rata koncem 17. st. katolici su mahom prebjegli u prekosavlje, tako da su župe nestale.

Dvadesetih godina 18. st. oživljuje župa Vodičevo, jer se jedan dio iseljenika vratio. Četrdesetih godina istog stoljeća župa broji 460 vjernika (zajedno s teritorijem Dragotinje i Ljubije), a župnik ima skroman stan u Dobrljinu). Tada se spominju crkve Sv. Jeronima (drvena u Dobrljinu), Sv. Lucije (u G. Vodičevu), Sv. Katarine, tada župna (u Ravnicama), te drvena kapelica Sv. Marka Evanđelista. Godine 1762. u Vodičevu ima 511 katolika. Od 1779. god. vode se matice krštenih.

U vrijeme austrijsko-turskog rata 1788. god. katolici bježe pred progo­nima u austrijske zemlje. Vodičevo kao župa prestaje postojati. Preostali katolici povukli su se u zabitniji Volar, gdje je preneseno i sjedište župe. Sve do novijeg vremena ta će se župa nazivati Volar (tako je i u šematizmu iz 1935. god.). Od 1800. god. nova župa vodi matice. Godine 1801. župni stan je prenesen u Šurkovac. Međutim, oko 1825. god. on je premješten na Kosu. Tu je godine l846. izgrađen novi župni stan. Početkom osamdesetih godina 19. st. uz župni stan podignuta je i crkva. Uskoro je tu župnik sagradio i školu u kojoj je sam podučavao.

Tridesetih godina našega stoljeća odlučeno je da se gradi nova crkva nedaleko od postojeće, ali na pristupačnijem mjestu. U tu je svrhu kupljena kuća za župnika i pored nje izgrađena kapelica (obje su zgrade 1942. god. izgorjele). Gradnja nove crkve (30×14 m, dva tornja) započela je 1936. god. Dovršena je 1942. god. Neposredno pred početak rata crkva je renovirana i umjetnički obogaćena: u njoj su izvedena tri vitraja (na temu Srca Isusova) po nacrtima Ivane Ulman-Ćurilović. U zadnjem ratu ni ova crkva nije pošteđena. Prvo je temeljito opljačkana. Odnesene su slike, kipovi, posuđe,… a onda je crkva 3.3.1993. podmetanjem eksploziva srušena. Godine 1998-99. sagrađena je jedna višenamjenska dvorana koja je služila za liturgijska slavlja.

Sadašnja župna kuća izgrađena je 1962. god. U zadnjem ratu potpuno je opljačkana i teško oštećena. Nakon rata 1998. godine kuća je osposobljena za stanovanje.

Župa Šurkovac – Volar imala je 1813. god. 802 katolika, 1877. god. 1.945 i 1935. god. 3.860 katolika. Tijekom vremena ona je teritorijalno umanjena. Godine 1946. državne su vlasti prisvojile matice vođene do te godine.

Župa je prije rata (1991. godine) imala 1.258 katolika (1977: 1.550). Tijekom ratnih godina (1992-95) većina župljana je izbjegla ili je protjerana. Kraj rata dočekalo je oko 190 katolika u Šurkovcu. Po zadnjoj statistici na koncu 2016. godine župa ima 200 župljana. Župu tvore slijedeća naselja: Šurkovac, Volar, Kalajevo, Kosa, Lipici i Šibovi.

Zahvaljujući karizmatičnom svećeniku fra Ivi Paviću u župi Šurkovac je izgrađena prekrasna velika crkva s dva zvonika, napravljeni dodatni objekti za hodočasnike u blizini crkve i dva sportska igrališta s pratećim sadržajima.

Na području župe nalazi se jedna područna crkva (10×5 m, izgr. 1972.) u Kalajevu. Stara crkva je zbog dotrajalosti srušena a izgrađena je nova 2001. godine. U Gornjem Volaru je napravljena nova kapelica koja je posvećena 13. lipnja 2017. godine.

Tekst preuzet s: https://www.bosnasrebrena.ba/surkovac-zupa-presvetog-srca-isusova

Za više fotografija kliknite ovdje