Povodom Božićnih blagdana u Banjoj Luci 29.12.2019. s početkom u 11:30 sati, u prepunoj župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije održan je Božićni koncert u organizaciji HKD Napredak – podružnica Banja Luka. Program koncerta je bio vezan za crkvenu tematiku, prilagođen Božićnom duhu pa su se na repertoaru našle skladbe:

– Benedetto Marcello: Sonata za orgulje u F-duru,

– Wolfgang Amadeus Mozart: Agnus Dei za sopran i orgulje

– Julije Bajamonti: Sonata za orgulje

– Franz Schubert: Ave Maria za sopran i orgulje

– Georg Friedrich Handel: Passacaglia u g-molu za orgulje

– Agostino Tinazzoli (c.1660-c.1723): Toccata

– Franz Gruber: Tiha noć za sopran i orgulje

– Anonimus / Hrvatska 18. st.: Pastorella in G

– Anonimus / Hrvatska 18. st.: Tri jednostavačne sonate iz arhiva franjevačkog samostana u Klanjcu / Hrvatsko Zagorje

– Božićna popijevka iz Prigorja / Hrvatska: Oj, djetešce moje drago za sopran i orgulje.

Nazočni su uživali u maestralnim izvedbama orguljaša gosp. Edmunda Andlera Borića iz Zagreba i predivnom glasu sopranistice Albine Smajlović iz Banja Luke. Koncertu su nazočili, biskup banjolučki Franjo Komarica i generalni konzul Republike Hrvatske u Banjoj Luci gosp. Zoran Piličić. Biskup se obratio nazočnima pohvalivši umjetnike i apelirajući da je potrebno što više ovakvih manifestacija. Župnik crkve Pohoda Blažene Djevice Marije, velečasni Vladislav Žarko Ošap se zahvalio predsjednici HKD Napredak gđi. Ružici Ševariki i njenim suradnicima na organizaciji ovog predivnog koncerta.

Izvor: HKD Napredak – podružnica Banja Luka