Prvi mučenik koji je nepokolebljivo svoj mladi život položio za ideale za koje je živio bio je sv. Stjepan, đakon koji se slavi na drugi dan Božića 26. prosinca. Taj mladić je podnio mučeničku smrt kamenovanjem a da pri tome nikoga nije mrzio ni proklinjao nego je poput svoga učitelja Isusa Krista molio za svoje ubojice.

Tog velikana kršćanstva, naša je zajednica uz prisutnost nekoliko desetaka vjernika proslavila na Motičkome groblju čiji je zaštitnik sam sv. Stjepan, prvomučenik. Na misi koju je predvodio samostanski vikar fra Tomislav Svetinović u koncelebraciji su bili nazočni fra Domagoj Šimić, gvardijan te fra Dujo Ljevar, župnik župe Motike.

U svojoj propovijedi fra Tomislav je naglasio kako je veličina sv. Stjepana ponajviše u njegovoj želji za praštanjem. Koliko god se to nama ljudima činilo nemoguće, sv. Stjepan nam je dao primjer da su i takve stvari uz Božju pomoć moguće i ostvarive. Na kraju je pozvao sve da program ljubavi provedu u svome životu, a zagovornik u tome neka bude današnji svečar sv. Stjepan.

Za više fotografija kliknite ovdje