U nedjelju 19.06.2022. upriličena je vanjska proslava nebeskog zaštitnika župe Barlovci. Svečano misno slavlje uz koncelebraciju sedmorice svećenika banjolučke biskupije predslavio je fra Domagoj Šimić, gvardijan i župnik na Petrićevcu. Fra Domagoj je u svojoj propovijedi govorio o životu i djelu svetog Vida. Budući da o sv. Vidu u našem narodu znamo jako malo ukratko o njemu donosimo i ovdje:

Sv. Vid rodio se potkraj 3. stoljeća na Siciliji u poganskoj obitelji. U najranijoj mladosti su ga u kršćanstvo uputili dadilja Kresencija i učitelj Modest. Bio je živahan dječak tako da je uočen kao kršćanin. Bog je preko njega učinio čudesa pa se za njega zainteresirao i car Dioklecijan koji ga je pozvao u Rim da mu izliječi sina od padavice. Predaja kaže da ga je izliječio, ali je umjesto nagrade mučen i pogubljen. Štovanje sv. Vida brzo se širilo, a napose među slavenskim narodima. Tako je u hrvatskoj njemu posvećeno 123 crkve i kapele te brojni oltari sa slikama i kipovima. Njegove se relikvije čuvaju u st. Denisu (Pariz) i Pragu gdje se nalazi relikvijar njegove ruke. Sv. Vid je zaštitnik grada Rijeke i Okučana. (Iz knjige: Sa svecem svakoga dana, fra Rajko Galemanović)

SVETI VIDE, MOLI ZA NAS!