U župi Petrićevac održan je u subotu, 13. svibnja 2017. ovogodišnji susret dječijih zborova „Zlatna harfa“. Sudjelovali su zborovi iz šest župa: Livno, Glamoč, Čuklić, Jajce, Ljubunčić i Prnjavor.

Ovogodišnja tema za misno slavlje i nastupe svakog zbora bila je „Kličite Bogu glasom radosnim“.

Pet zborova, osim zbora Prnjavor, predvodile su redovnice ovih družbi: Klanjateljice Krvi Kristove, Milosrdnice, Školske sestre franjevke, Služavke Malog Isusa. Kao podrška, sa zborom iz Glamoča stigao je i njihov župnik.

Svetu misu je predvodio banjalučki biskup Franjo Komarica, uz koncelebraciju dvojice svećenika. Na početku fra Duje Ljevar je iskazao svim mladim i zborovođama zahvalnost na dolasku, i pri tom je dodao kako u župi Petrićevac odavno nije bilo djece u toliko velikom broju.

Raspjevani dječiji glasovi ujedinjeni su ispunili crkvu svojim veseljem, i dobro naučenim liturgijskim pjesmama. Članovi svake župe su učestvovali i u Službi Riječi te u molitvama vjernika. Cijelim zborom je dirigirala katedralna orguljašica i biskupijska koordinatorica liturgijskog pjevanja s. Damjana Kovačević, ASC.

Nakon svete mise zborovi su imali pauzu da se pripreme za nastup. Svaki zbor je imao šansu da odpjeva po dvije skladbe.

Odpjevano je 12 skladbi, a nakon svake skladbe uslijedio bi gromki pljesak.

Na kraju svojih skladbi svaki zbor je imao priliku da se fotografira sa biskupom Franjom Komaricom, a potom je uslijedila i podijela plaketa svakom zboru, a tu čast da plakete preda zborovima i njihovim predstavnicima je imao biskup.  Biskup je na kraju zahvalio svim učesnicima i zborovođama na izvedenim skladbama i prisjetio je djecu da je Isus pravi prijatelj.

Nakon nastupa i podijele plaketa, imala sam tu čast da pitam svaku župu da se predstave i da kažu što za njih znači „ Zlatna harfa“ i koliko su se pripremali?

Župa Glamoč:

s.Simplicija Šimić: „Zlatna harfa“, može se reći da je cilj svake „Zlatne harfe“ da naučimo što ljepše pjevati da bi nazvali to „zlatno pjevanje“ na neki način.“

Lara: “ Meni je „Zlatna harfa kad se svi skupimo i u Božjoj kući pjevamo svi zajedno.“

s. Simplicija je također dodala: „Poseban doživljaj biti na „Zlatnoj harfi u jednoj župi je stvarno rijetkost ili uopće nema prilike vidjeti dijete ili mladost u toj župi, i kad se sastane 200, 300 nas mlađarije, mislim da je to svakom od nas u srcu neka posebna radost i da nosimo tu radost u svoje župe, a mislim da smo i donijeli jednu radost u ovu župu gdje jesmo, evo danas na primjer na Petrićevac.“

Župa Ljubunčić

Melani: “ Ja sam Melani Strinić, imam 21 godinu i ovdje sam po tko zna koji put. Pripremali smo se od početka školske godine. Ja sam malo rijeđe dolazila zato što studiram, a za mene znači puno da se održi liturgijsko pjevanje među djecom ne samo među odraslima. Meni je već tradicija od osme godine dolaziti.“

Župa Jajce

Dragica i Natalija: „ Za nas „Zlatna harfa znači skup pjevača, druženje, a cijele godine smo se spremali.“

Župa Prnjavor

Marija Magdalena: „Volim puno da pjevam. Za „Zlatnu harfu smo se spremali mjesec dana, a za mene znači zabavu.“

Marija Matija: „Druženje, bilo mi je zabavno i radosno i ja jako volim da sviram, a pripremali smo se mjesec dana.“

Župa Čuklić

s. Nevena Cvitanović: „Ja se zovem s. Nevena Cvitanović, Služavka Malog Isusa. Živim u Žabljaku i radim u Čukliću, vodim dječji zbor. Vježbali smo cijelo vrijeme od kad smo dobili materijale, od 10. mjeseca do današnjeg dana, svaki puta po nešto. Djeca se raduju, vesele, drago im je doći tu i na jedan izlet Bogu zahvaliti na ono što smo radili kroz cijelu godinu. Radosno dolaze i uživaju u tome, vesele se kad ćemo ići, kako ćemo pjevati, kakav ćemo nastup imati. To im je radost.“

Župa Livno

Lara: „Pripremali smo se manje od godinu dana, a „Zlatna harfa“ je za mene zahvaljivanje Bogu zato što nas čuva i zato što uslišuje naše molitve.“

Magdalena: „Da, također, pripremali smo se manje od godinu dana, a za mene „Zlatna harfa“ znači jedno iskustvo u kojem se mi glazbom i pjevanjem obraćamo Bogu i govorimo koliko ga volimo.“

Lucija: „Pripremali smo se manje od godinu dana. Za mene je „Zlatna harfa“ jedan okup u kojem svi pjevanjem zahvaljujemo i slavimo Boga.“

Biljana Kostić